This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Start
Szachy i brydż - sport dla każdego
W listopadzie br. zakończył się projekt pn. „Sportowe szkolenia szachowe i brydżowe

dla dzieci i seniorów z Gminy Leśna”, realizowany od kwietnia br., przez Stowarzyszenie „NIWA” z/s w Stankowicach, w ramach zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Gminy Leśna. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja i upowszechnienie specyficznej dziedziny sportu, jaką są szachy i brydż, głównie wśród grupy wiekowej dzieci i osób starszych zamieszkałych w gminie Leśna.

W ramach projektu zostały przeszkolone dwie dziecięce grupy szachowe, w zakresie uprawiania tej dyscypliny sportu, odpowiednio w przedziale wiekowym 3-5 lat i 6-10 lat, każda po 14 osób. Jeśli zaś chodzi o seniorów, to w przewadze byli brydżyści, którzy w ramach zajęć projektowych poznali tajniki tej dziedziny sportu oraz rozwinęli swoje umiejętności w tym obszarze. Specyfika projektu pozwoliła także na przeprowadzenie indywidualnych i zbiorowych rywalizacji sportowych, również z udziałem publiczności - tj. turnieju kwalifikowanego na zakończenie cyklu tych szkoleń sportowych, z udziałem sędziów zewnętrznych, w wyniku których uczestnicy skorzystali z możliwości uzyskania odpowiednich tzw. „poziomów - kategorii”.

Szachy i brydż to sport, który możemy uprawiać w każdym wieku, niezależnie od kondycji, wykształcenia. Jednak jeśli myślimy o prawdziwych sukcesach na miarę „mistrzowską”, należy zacząć trenować już od przedszkola. Taką właśnie możliwość daje Szkoła Podstawowa w Stankowicach, prowadzona przez Stowarzyszenie „NIWA”, gdzie edukacja dzieci – zarówno na poziomie przedszkolnym jak i szkolnym – realizowana jest m.in. poprzez uczestnictwo dzieci w zajęciach szachowych.

Kiedy jednak dziecko zaczyna naukę w gry logiczne dobrze jest, żeby pierwsze, szachowe czy brydżowe „kroki” stawiało pod okiem osób, które mają przygotowanie i doświadczenie w tych dziedzinach sportu. To pomaga dziecku wciągnąć się w nowe zainteresowania, jednocześnie stanie się dla niego przyjemnym rodzajem zabawy, a nie przykrym obowiązkiem, a bardzo często jest tak, że przeradza się to w życiową pasję.

Tak, jak każda inna dziedzina sportu, gra w szachy i w brydża wiąże się z dużą rywalizacją i bezwzględnością współzawodników. Każdy najmniejszy błąd zawodnika zapewne będzie wykorzystany przez przeciwnika. Starszym, doświadczonym osobom dużo łatwiej pogodzić się z porażką, jednak młodsze dzieci są na tym punkcie niezwykle wrażliwe. Szczególnie na początku w turniejach powinni towarzyszyć małym zawodnikom najbliżsi. W razie potrzeby (przegranej partii) będzie miał kto przytulić, pocieszyć np. słodkim cukierkiem. Zapłakane dzieciaki to częsty widok na turniejach, jednak jedna porażka nie musi oznaczać zakończenia kariery. Dzięki odpowiedniemu wsparciu rodziny dziecko szybko zapomina o przegranej i wraca do treningów z nowymi siłami. Zatem musimy liczyć się z tym, że jeśli chcemy, by dziecko naprawdę i na dłużej polubiło szachy, musimy znaleźć dla niego sporo czasu (turniej trwa zazwyczaj 3-4 godzin) przynajmniej dopóki nie zaprzyjaźni się z innymi grającymi dziećmi. Później nasze dziecko czekają już tylko niezapomniane przygody i ciekawe podróże z szachową drużyną. W ten sposób uczy się samodzielności i radzenia sobie w każdej, choćby tej najtrudniejszej sytuacji życiowej.

W Szkole Podstawowej w Stankowicach, na początku listopada br. miał miejsce właśnie kolejny już Turniej Szachowy. Był on zwieńczeniem zajęć w ramach w/w projektu, które były prowadzone głównie przez państwa Katarzynę i Lecha Rębiszów z Piechowic – doświadczonych oraz znanych i uznanych trenerów szachowych i brydżowych a także założycieli Stowarzyszenia „Piechowice”, prowadzącego m.in. „Klub Logiczny” współpracujący na tym polu z wieloma placówkami oświatowymi z okolic Jeleniej Góry.

Gośćmi w/w Turnieju rozgrywanego w stankowickiej szkole byli uczniowie z wielu szkół, m.in. z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Nasze dzieci miały okazję powalczyć ze starszymi kolegami w dwóch kategoriach. Każda partia trwała po pół godziny i wymagała od uczestników wielkiego skupienia i uwagi.

Na zakończenie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie medali dla zwycięzców i oraz dyplomów dla wszystkich uczestników Turnieju Kwalifikowanego Szachów Szybkich. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Stankowicach i tym razem byli bezkonkurencyjni, przez co stanowią powód do dumy swoich rodziców i oczywiście szkoły. Medale otrzymali: Angelika Jurek, jako najlepsza zawodniczka w grupie dzieci starszych, Kamil Serafin, jako najlepszy zawodnik również w tej grupie, zaś Tomasz Chyłek i Aleksandra Jurek, jako najlepsi w grupie dzieci młodszych. Warto dodać, że kilkoro z uczniów znajduje się już w elitarnym Centralnym Rejestrze Związku Szachowego. Angelika podniosła swoją „kategorię szachową” na IV poziom, a Kamil wspiął się na V poziom tej kategorii.

Na tym przygoda z szachami i brydżem jednak się nie kończy! Dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Stankowicach i do przedszkola przy tej szkole, nadal mają okazję i możliwość rozwijać się w ramach swojej edukacji poprzez udział w zajęciach szachowych prowadzonych w tej placówce. Maluchy chętnie biorą udział w tych zajęciach i same bardzo często domagają się „potyczek szachowych” m.in. ze swoimi paniami wychowawczyniami i nauczycielkami. Dzięki temu wszyscy ćwiczą swoje skupienie i logiczne myślenie, wyciszają się i biorą udział w „zdrowej rywalizacji”. Ponadto jest to wspaniała alternatywa dla wszechobecnych teraz gier komputerowych.

 

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3
mod_vvisit_counterWczoraj12
mod_vvisit_counterW tym tygodniu3
mod_vvisit_counterW tym miesiącu162
mod_vvisit_counterOgółem71228

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?